Sisäpaneeli STV 14x120x4470 mm valkolakattu B-laatu
Valkolakattu STV-sisäpaneeli on kustannustehokas vaihtoehto sisätilojen seinä- ja kattopanelointiin. Paneelissa on STV-profiili eli viistopontti terävillä reunoilla. Profiili muodostaa panelointiin selkeän ja suoraviivaisen ponttisauman.
Tuote luokitellaan B-laatuiseksi vain päätypontin vuoksi. Päätyponttien liitoskohdassa on noin 1 mm korkeusero eli pieni pykällys. Muuten paneelit ovat siistejä. Tuote on valkolakattu Vehmaalla PK-Puun omassa maalaamossa. Paneelit toimitetaan siististi kelmutettuina 6 kappaleen paketteina ja ne myydään paketeittain.
Kyseessä on rajallinen erä, joten tuotetta on saatavilla vain niin kauan kuin varastoa riittää.
- Edullinen vaihtoehto seinien ja kattojen panelointiin
- Valkolakattu pinta on valmiiksi viimeistelty
- STV-profiili muodostaa viistopontatun ja teräväreunaisen ilmeen
- B-laatu luokittelu johtuu päätypontin noin 1 mm korkeuserosta
- Paneelit ovat muuten siistejä
- Päätyponttaus helpottaa paneelien jatkamista
- Tuote on valkolakattu Vehmaalla PK-Puun omassa maalaamossa
- Tuotetta on saatavilla vain rajallinen erä
- Tuotetyyppi: sisäpaneeli
- Materiaali: Kuusi
- Profiili: STV, viistopontti terävillä reunoilla
- Paksuus: 14 mm
- Leveys: 120 mm
- Hyötyleveys: 110 mm
- Pituus: 4470 mm
- Menekki: 9,1 metriä / m²
- Pintakäsittely: valkolakattu
- Laatuluokka: B-laatu
- B-laadun määritelmä: päätyponttien noin 1 mm korkeusero
- Päätypontti: kyllä
- Pakkauskoko: 6 kpl
- Myyntiyksikkö: paketti
- Viimeistelypaikka: PK-Puun oma maalaamo, Vehmaa
Paneelin B-laatuluokitus johtuu päätyponttien liitoskohdassa esiintyvästä noin 1 mm korkeuserosta. Pykällys voi näkyä liitoskohdissa, joten se on hyvä huomioida etenkin kohteissa, joissa tavoitellaan täysin tasaista ja virheetöntä pintaa. Paneelit ovat muutoin siistejä ja valkolakattuja.
Säilytä paneelipaketit asennustilassa ennen asennusta, jotta puu tasaantuu tilan lämpötilaan ja kosteuteen. Asenna paneelit tasaiselle ja suoralle koolaukselle. Tarkista päätyponttien liitoskohdat asennuksen aikana ja sijoita mahdolliset pykällykset tarvittaessa vähemmän näkyviin kohtiin.
Valkolakattua pintaa käsitellään puhtain käsin asennuksen aikana. Käytä paneelille soveltuvaa kiinnitystapaa ja huomioi puun luonnollinen kosteuseläminen asennuksessa.
Paneeli on valkolakattu Vehmaalla PK-Puun omassa maalaamossa.







